MajklDzeksn.info - skandály, nemoci, plastiky a pozadí soudních procesů Michaela Jacksona

Fakta, která vám měla zůstat utajena!

Bílý, nebo černý? Flekatý!

Mnoho lidí si myslí, že se Michael Jackson nechal nějak vybělit, ale Michaelův dermatolog Arnold Klein potvrdil, že už v osmdesátých letech u Michaela diagnostikoval vitiligo.

Vitiligo Michaela Jacksona

Co je vitiligo?

Vitiligo je neinfekční onemocnění kůže, při kterém se postiženým lidem mění barva kůže na různých částech těla – najednou zesvětlá až je křídově bílá.

Způsobeno je to poškozením nebo úplným zničením melanocytů (buňky, které třeba při opalování tvoří melanin – kožní pigment).

Celosvětově je vitiligem postiženo 1% populace bez ohledu na rasu nebo pohlaví. Z postižených osob, 10 – 30% získalo vitiligo díky genetickému faktoru, kdy vitiligem trpí některý ze členů rodiny.

Symptomy se poprvé projevují až v období puberty. Skvrny se většinou objevují na krku, hřbetech rukou a obličeji. Jsou však případy, kdy se skvrny postupně objeví po celém těle.

Zatím není zcela jasné, proč melanocyty přestanou tvořit melanin, takže se léčí většinou jen projevy nemoci a dosud se nenašel žádný lék, který by rychle a jednoduše skvrny natrvalo odstranil.

Podle rozboru krve se dají určit možná onemocnění vitiligo zrychlující, následuje pokus o zastavení depigmentace a pokus o repigmentaci (opětné zabarvení skvrn).

Pro mnoho pacientů je však léčba nemožná, proto mohou pouze využít krycí krémy, lékařský make-up nebo samoopalovací krémy. Lze užívat i beta-karoten, který napomáhá k jemnému zabarvení kůže.

Tento postup někdy u lidí světlejší pleti přináší uspokojivé výsledky.

U pacientů tmavé pleti jsou samozřejmě skvrny výrazně vidět, takže mnohdy nezbývá, než skvrny přiznat. Zvláště jsou-li již hodně rozšířeny. Případně se dají alespoň zakrýt zbývající tmavá místa, a sjednotit tak barvu pokožky.

Projevy vitiliga Projevy vitiliga

Vitiligo ale přináší i rizika. Pacient by se měl vyhýbat přímému slunečnímu záření a používat opalovací prostředky s vysokým ochranným faktorem, neboť bílá místa jsou velice citlivá na slunce a světlo, takže může vzniknout i rakovina kůže.

Za vitiligo se Michael stydí.

Až v roce 1993 v interview s Oprah Winfrey, Michael veřejně přiznal, že trpí touto kožní chorobou. Velmi dlouho Michael zakrýval světlé skvrny tmavým makeupem, až jich bylo moc, začal zbývající tmavá místa líčit světle. Jen málokdy se Michael ukázal tak, že by byly skvrny patrné. Jen se jakoby "záhadně" změnil z černocha na bělocha, čemuž pomohlo i několik plastických operací. Téměř nikdy se také Michael neukazuje v tričku, takže má skryté skvrny na rukou.

Fotky, kde jsou skvrny dobře vidět jsou tedy téměř raritou. Jedny z mála jsme našli třeba na stránkách jednoho z Michaelových fanklubů Speechless Fan Club.

Vitiligo Michaela Jacksona Vitiligo Michaela Jacksona

Tyto fotky pocházejí z poloviny devadesátých let, kdy Michael natáčel 2 videoklipy k písničce They Don't Care About Us. V současnosti už má pravděpodobně bílých míst více.

Napsali: Kálalová Jarka a Lubomír Mráz

Copyright © 2006 - 2018 Smajty.cz

PHP, XHTML a CSS od Smajty.cz